En guidet byvandring er en glimrende måte for å utforske Stavangers mange skjulte skatter.
Trange brosteinlagte bakgater og sjarmerende små trehus gjemmer seg i Stavangers historiske nabolag. På denne turen vil vår lommekjente guide introdusere oss til betydningsfulle områder og fortelle om viktige hendelser fra Stavanger.
Oppdag Gamle Stavanger bestående av 173 trehus fra slutten av 1700- og begynnelsen på 1800-tallet. Dette er faktisk Europas største samling av trehus og Stavanger har mottatt flere priser for bevaringen av Gamle Stavanger. Vi går gjennom Øvre Holmegate – en moderne gate der alle husene er malt i forskjellige farger. Her ligger spesielle nisjebutikker, kafeer og utesteder. Videre, besøker vi Valbergtårnet – et tidligere utkikkstårn for byens vektere som ble bygget i årene 1850-1853 og deretter passerer vi Stavanger Domkirke – den eneste norske katedralen fra middelalderen som har beholdt sin opprinnelige arkitektur, og den eneste som kontinuerlig har vært i bruk siden 1300-tallet. Like ved, stården kjente statuen av Alexander Kielland –en av de store forfatterne i Norsk litteratur.
Vi vil få høre historier fra Stavangers stagnering og fremgang – fra bydannelsen, gjennom industriepokene med sild og hermetikk, frem til dagens moderne oljeby.
For grupper
Denne turen har faste avganger juni-august kl. 11:00, men kan bestilles hele året for grupper.
Vi kan tilrettelegge byvandringen med ulike fokusområder: